GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„Spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi –

N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”

 

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla  upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.

Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole już w czwartek 9  listopada. Uczniowie klasy II i klasy V zaprosili wszystkich na „Wiadomości patriotyczne”, w których przypomnieli historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Podczas akademii uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Polski. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi piosenkami, recytacją wiersza oraz pantomimą. Dzięki temu widzowie mogli głębiej przeżyć tamte chwile i uświadomić sobie, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż o nie dbać i stale je pielęgnować.

Natomiast 11 listopada uczniowie naszej szkoły uświetnili gminne obchody Święta Niepodległości na Rynku w Dolsku. Po uroczystej Mszy Świętej, przemarszu na Rynek, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, przemówieniu Pani Burmistrz, złożeniu kwiatów przez delegacje, zaprezentowaliśmy okolicznościową część artystyczną. W pantomimie „Orzeł biały”  uczniowie klasy V w nietypowy sposób opowiedzieli historię utraty i odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Przedstawienie odbywało się przy nastrojowej, dobranej do tematyki, patriotycznej muzyce. Dzieci z klasy II zaśpiewały piosenkę pt. „Flaga Polski”, natomiast uczennica klasy VI  – Maja Wasielewska, wykonała utwór pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Przypomniane zostały też sylwetki Polaków – wielkich patriotów. To była przepiękna lekcja patriotyzmu.

« z 2 »