# ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – AKCJA ŻONKILE W NASZEJ SZKOLE

 Kochani Uczniowie, Przedszkolaki oraz Rodzice, w szczególności zaś Państwo Jankowiakowie oraz Pani Daria Rosiak, bardzo Wam dziękuję za włączenie się w AKCJĘ ŻONKILE w naszej szkole i przedszkolu, której celem było propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

 Zapewne zastanawialiście się Kochani dlaczego żonkile, a nie inne kwiaty przypina się w tym dniu do ubrania? Aby zrozumieć ich symbolikę musimy udać w się w podróż do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana – to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej każdego roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie składał bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Z czasem coraz więcej ludzi zaczęło postępować tak jak on. To właśnie dlatego żonkile 19 kwietnia co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci i szacunku. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.

Autor notatki: B. Szafraniak